Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu

 

 


Trumpalaikis profesinio mokymo besimokančiųjų mokymosi mobilumas Turine

Trumpalaikis profesinio mokymo besimokančiųjų mokymosi mobilumas startavo Turine (Italija). Penki pirmo kurso transporto priemonių remontininko specialybės mokiniai tobulins profesijos įgūdžius, įgis patirties tarptautinėse kompanijose, pažins Italijos kultūrą, istoriją.

 

 

 


Ir šventė, ir praktika

Ir švenčiame, ir mokomės. Projekto dalyvis Nojus gimtadienį sutiko Turine. Kolegų sveikinimai.


Mes – globalaus pasaulio dalis

Pirmo kurso  transporto remontininko specialybės mokiniai: Karolis, Kristupas, Jorintas, Nojus, Rytis, dalyvaudami Erasmus+ programos mobilume Turine, lydimi Gimnazijos skyriaus vedėjos Jovitos Žeižienės, vieną dieną skyrė kultūrinei veiklai – traukiniu bildėjo į Milaną, o ten pasijuto ypatingos globalios kultūros dalimi.

Kultūra padeda jaunam žmogui suprasti pasaulį plačiau, įvertinti skirtingas pasaulio tradicijas, vertybes ir gyvenimo būdus. Tai skatina toleranciją, empatiją ir gebėjimą bendrauti su žmonėmis iš įvairių socialinių ir kultūrinių sluoksnių. Daugiau susipažįstant su menu, literatūra, istorija ir kitomis kultūrinėmis veiklomis, žmogus gali plėsti savo kūrybiškumą, kritinį mąstymą ir gebėjimą prisitaikyti prie įvairių situacijų.

Gebėjimas aiškiai ir efektyviai komunikuoti su kitais yra svarbiausia sėkmingos karjeros ir asmeninių santykių sudedamoji dalis. Jaunam žmogui svarbu mokytis tiek verbalinės, tiek neverbalinės komunikacijos, o taip pat išmokti klausytis ir suprasti kitus. Daugelyje profesijų yra būtinas gebėjimas dirbti komandoje, o komunikaciniai įgūdžiai padeda sėkmingai bendradarbiauti ir spręsti problemas kartu su kitais.

Visos šios patirtys yra susijusios tarpusavyje ir padeda formuoti jauną žmogų, kuris geba prisitaikyti, bendrauti, spręsti problemas ir tobulėti asmeniškai. Galiausiai, šios patirtys padeda jauniems žmonėms tapti pilnaverčiais visuomenės nariais ir pasirengti sėkmingai karjerai šiuolaikinėje globalioje, dinamiškoje aplinkoje.

Kaip vaikinai teigia, „nuo Turino iki Milano tikrai ne kaip iki Mėnulio ir, esant galimybei, būtina aplankyti, nes sužavėjo Milano katedros architektūra, multikultūrinis bendravimas katedros aikštėje“.


Ieškant randama

Erasmus + programa suteikia daug galimybių, tačiau norint turėti galimybių, reikia jų ieškoti. Gimnazijos skyriaus vedėja Jovita Žeižienė dalyvavo parengiamajame vizite Panni (Italijoje). Susitikta su DUE I SRL organizacijos vadovais Karine Amirjan Lucke ir Mindaugu Luckumi dėl profesinio mokymo mokinių ir mokytojų mobilumų aptarimo. Svarstyti įtraukties ir vienodų galimybių užtikrinimo klausimai, tvaraus mobilumo aspektai, kultūrinės-pažintinės veiklos, atsakomybių pasiskirstymai mobilumo metu, mobilumo vertinimo ir sertifikavimo klausimai, preliminarių vizitų datų numatymas.

Vandens kokybė labai dažnai priklauso nuo judėjimo. Gimnazijos skyriaus vedėja teigia, kad „ši nauja partnerystė turėtų įnešti gaivaus vandens į Erasmus + projektų įgyvendinimo VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokykloje upę“.


Pažintis su automobilių istorija Turine

🚗 „Jei nebūtų automobilių, nereikėtų ir transporto remontininkų“, – teigia Erasmus+ programos vaikinai, mobilumą įgyvendinantys Turine.
Gatvėje neretai patraukia dėmesį įspūdingesnis automobilis, o gausybę vienoje vietoje galima pamatyti apsilankius Nacionaliniame automobilių muziejuje Turine. Šis miestas yra tikras automobilių pramonės židinys. „Fiat“, „Iveco“, „Alfa Romeo“, „Abarth“, „Cisitalia“, „Lancia“, „Pininfarina“, „Bertone“ ir dar keli garsūs gamintojai veikė arba vis dar veikia Turine.
👨‍🔧Mokyklos transporto remontininko specialybės pirmo kurso mokiniai Kristupas, Nojus, Karolis, Rytis ir Jorintas džiaugiasi Erasmus+ programos suteikta galimybe ne tik tobulinti praktinius įgūdžius, bet ir plėsti pažinimo ribas.

Erasmus+ programos mobilumas Kipre

Erasmus+ programos antro kurso virėjo specialybės mokiniai: Kajus, Vytenis, Karolis, Domantas, Lukas, mobilumą atlieka Pafose  (Kipre). Susitikta su palaikančios organizacijos atstove Jolanta Barščeviče, aptartos mobilumo sąlygos.

Šiek tiek apšilus kojas praktinių užsiėmimų vietose,  keliauta susipažinti su Kipro kultūra ir gamta. Vietiniai gyventojai sako, kad „Kipro saloje aukštai, t. y., kalnuose, galima paslidinėti, o apačioje, t. y., prie jūros, pasimaudyti“. Tai patyrė ir mobilumo dalyviai: pasiekus aukščiausią Kipro salos vietą – Olimpo kalną – dangus pažėrė sniego.

Mokiniai ne tik grožėjosi gamta, bet aplankė ir Omodos kaimelyje esantį (bet nebeveikiantį) vyrų vienuolyną.

Be to, susipažinta ir su kitų Lietuvos profesinių mokyklų  (Biržų, Kėdainių, Plungės) mokiniais, Erasmus+ programos mobilumus atliekančiais Kipre.

 


Aplankytas UNESCO paveldo objektas Turine

 

„HumaCapiAct“ – palaikančioji Erasmus + programos organizacija Turine – suteikė pirmo kurso transporto remontininko specialybės mokiniams galimybę aplankyti „Palazzo Madama” rūmus.

Turino širdyje esantys Madamos rūmai, įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, juose buvo įsikūręs pirmasis Italijos karalystės Senatas. Rūmai atspindi miesto istoriją: iš romėnų vartų jie viduramžiais tapo tvirtove, o vėliau – Akadžos kunigaikščių pilimi. Nuo 1934 m. rūmuose saugomos Pilietinio muziejaus senovinio meno kolekcijos, kuriose sukaupta daugiau kaip 70 000 kūrinių, įskaitant paveikslus, skulptūras, rankraščius, porcelianą, auksą ir sidabrą, baldus ir tekstilę, iliustruojančius Europos meną nuo ankstyvųjų viduramžių iki baroko laikotarpio.

Taigi, Erasmus + programa suteikia galimybę pažinti meno turtus ir istoriją.

 


Egipto civilizacijos turtai mokinių akimis

„Nereikėjo keliauti į patį Egiptą, kad susipažinčiau su šio krašto kultūra ir istorija“, „Negaliu patikėti, kad egzistavo tokia civilizacija“, – dalijosi nuomonėmis transporto remontininko specialybės mokiniai: Karolis, Kristupas, Nojus, Rytis, Jorintas, apsilankę Egipto muziejuje.

Vaikinai dalyvaudami Erasmus+ programos mobilume Turine ne tik tobulina profesinius, kalbinius įgūdžius, bet ir praplėtė kultūrinį akiratį.

„Erasmus+ programa – didžiulių galimybių erdvė, džiaugiuosi, kad mokiniai mokykloje turi tokias galimybes“, – teigia Jovita Žeižienė, Erasmus+ programų koordinatorė mokykloje.

 

 


Finišavo mobilumas Turine

„Mokytoja, kada važiuosim į Italiją“, „Mokytoja, ar jau nupirkti bilietai“, – tokiomis ir kitomis mintimis atakavo Gimnazijos skyriaus vedėją mokiniai, atrinkti vykti į mobilumą Turine.

Penki transporto remontininko specialybės mokiniai: Kristupas Mockus, Karolis Balčaitis, Nojus Gedrimas, Rytis Butkus, Jorintas Knopkus,  įgyvendino „Erasmus+ programos projekto Nr. 2024-1-LT01-KA122-VET-000220328 “Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu” mobilumą Turine.

Stažuotės metu dalyviai lavino ne tik profesinius gebėjimus, bet ir ugdė svarbias socialines bei asmenines kompetencijas: komandinio darbo įgūdžius ir bendravimą su kolegomis iš kitų kultūrų, toleranciją, lankstumą ir gebėjimą prisitaikyti prie naujos aplinkos, savarankiškumą bei pasitikėjimą savimi atliekant praktines užduotis.

„Tarptautinio mobilumo patirtis – neįkainojama galimybė mokiniams augti, atrasti naujus horizontus ir tobulėti ne tik profesinėje srityje, bet ir asmeniniame gyvenime. Didžiuojuosi galėdama prisidėti prie jų tobulėjimo!“, – teigia Jovita Žeižienė, Erasmus+ programos koordinatorė mokykloje.

 

 

 


Praktinių įgūdžių semiamės Pafose

„Mokytoja, ar matėt, kaip Kipre šilta“, „O kokiame restorane atliksim mobilumą?“, – klausė virėjo specialybės mokiniai: Kajus, Vytenis, Karolis, Domantas, Lukas, atrinkti dalyvauti mobilume Kipre.

Vaikinai mokosi dviejuose restoranuose  – abu susiję su vandeniu: vienas yra ant Viduržemio jūros kranto, kitas – žuvies ir jūros gėrybių. Įveikę adaptacinį laikotarpį mokiniai atsikvėpė ir mobilumas tapo jų kasdienybė.

Palaikančios organizacijos atstovė Jolanta Barščevičė  mesindžerio grupėje rašė: „ Šiandien kalbėjome su vaikinais – visi jaučiasi gerai, puikiai adaptavosi aplinkoje bei darbuose. Vaikinų atsiliepimai apie praktinę veiklą labai geri, kaip matau – jie jaučiasi ir su viskuo susitvarko puikiai. Elgiasi bei bendrauja labai gražiai, pagarbiai, laikosi visų taisyklių ir susitarimų. Atsiliepimai iš darbdavių apie vaikinus taip pat labai geri. Tikiuosi, taip išliksime iki stažuotės pabaigos ir galėsime visi kartu pasidžiaugti gražiai praeitu vienu iš gyvenimo etapų“.


Finišavo mobilumas Pafose (Kipras)

Penki virėjo specialybės mokiniai:  Domantas Andzelis, Kajus Pranaitis, Lukas Chochlovas, Vytenis Andriulis, Karolis Urniežius įgyvendino „Erasmus+ programos projekto Nr. 2024-1-LT01-KA122-VET-000220328 “Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu” mobilumą Pafose (Kipras).

Stažuotės metu dalyviai lavino ne tik profesinius gebėjimus, bet ir ugdė svarbias socialines bei asmenines kompetencijas: komandinio darbo įgūdžius ir bendravimą su kolegomis iš kitų kultūrų, toleranciją, lankstumą ir gebėjimą prisitaikyti prie naujos aplinkos, savarankiškumą bei pasitikėjimą savimi atliekant praktines užduotis.

„Tarptautinio mobilumo patirtis – neįkainojama galimybė mokiniams augti, atrasti naujus horizontus ir tobulėti ne tik profesinėje srityje, bet ir asmeniniame gyvenime!“, – teigia Jovita Žeižienė, Erasmus+ programos koordinatorė mokykloje.


Erasmus+ programos mobilumas Rodi del Gargano

Kiekvienas Erasmus+  programos mobilumas įneša į širdį virpulio, nerimo, klausimų. Tą išgyveno ir trečio kurso virėjos (Deimantė, Gabija, Evelina, Fausta, Emilija), besiruošiančios mobilumui Italijoje.

Viešnagės pradžia nubraukė daug klaustukų, dingo nerimas. Priimančios organizacijos DUE I SRL vadovai Karinė  Amirjan Lučkė ir Mindaugas Lučkus kruopščiai pasiruošė mokinių iš Lietuvos priėmimui.

Pirmoji diena buvo skirta Italijos kultūrai pažinti. Mokiniai ir lydinti mokytoja, Gimnazijos skyriaus vedėja Jovita Žeižienė, lankėsi Vico del Gargano miestelyje, su kurio istorija supažindino gidė, kalbėjusi  pačia gražiausia pasaulyje kalba – lietuvių kalba.

Italijos istorija ir kultūra nepalieka abejingų…


Naudojamės neeiline galimybe – patirtis iš išskirtinio virtuvės šefo

Erasmus+ programa virėjo specialybės mokiniams suteikė neeilinę galimybę. Stažuotės metu būsimos virėjos mokosi  iš talentingo ir patyrusio šefo Michele Greco. Pastarasis yra ne tik apdovanojimų laureatas, bet ir turi solidžią patirtį dirbdamas prestižiniuose restoranuose, tokiuose kaip 1 Michelin žvaigždės restoranas „Per Me – Giulio Terrinoni” Romoje ir 3 Michelin žvaigždučių restoranas „Reale” Castel del Sangro. Būtent čia jis įgijo vertingų žinių ir patirties kurdamas išskirtinius patiekalus ir dirbdamas su aukščiausios kokybės produktais.

Tai šefas, kuris neslepia savo receptų, kuris atviras tobulėjimui, kuris kuria tvarią virtuvę.


Profesijos mokytojų darbo stebėjimas Tenerifėje

VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytojos lankosi Tenerifėje, kur susipažįsta su Ispanijos Karalystės švietimo sistemos subtilybėmis ir profesinio rengimo ypatumais.

 


Profesinio rengimo mokykloje ‘CIFP Adeje’ įgyvendinamas mobilumo projektas Erasmus+

Projektų vadovas E. Rodríguez bei jo kolegos VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas: 🧑‍🍳 Aureliją K. (virėjos profesija) ir 🧑‍🍳 Remigiją B. (konditerio profesija) supažindina su įstaiga, teorinio ir praktinio mokymo klasėmis, auditorijomis, dalijasi gerąja patirtimi, padeda dalyvėms praktiniuose užsiėmimuose taip užtikrindami sėkmingą projekto įgyvendinimą.
Aktualūs klausimai⤵️
✅Kaip organizuojamas profesinis mokymas, mokyklos darbo specifika.
✅Įvairių metodų taikymo galimybės.
✅Dalyvavimas praktiniuose užsiėmimuose.
✅Darbo organizavimo ypatumai.
✅Mokymo procesų stebėjimas. Praktika.
✅ Kompetencijų tobulinimas (Bendravimas, darbas individualiai ir grupelėje tarptautinėje komandoje) ir kt.

Profesijos mokytojų darbo stebėjimas Tenerifėje

✅Projektui „Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu“ artėjant į pabaigą VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos mokytojos lankėsi vietinėse miestelio institucijose ir ragavo kanarietiškų patiekalų. Tikimės, kad Remigija B. (konditerijos profesijos mokytoja 🧑‍🍳) ir Aurelija K. (virėjo profesijos mokytoja 🥣), Tenerifeje pasisėmę gerosios patirties, švietimo, kultūrines bei maisto gaminimo suptilybes pritaikys ir savo darbinėje veikloje 🙂

 


Plečiamos  profesinio mokymo projekto mobilumų galimybės

„Profesinio mokymo mokiniai turės galimybę mobilumą atlikti Portugalijoje“, – teigia projekto „Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu“ koordinatorė Jovita Žeižienė.  Ji dalyvavo parengiamajame vizite, susitiko su mobilumo projektų koordinatoriumi Portugalijoje Bruno Carromeu.


🌳Italijos gamta ir kultūra Erasmus+ programos dalyvių akimis📷

Merginos, besistažuojančios Rodi del Gargano (Italija), vyko į San Giovanni Rotondo ir Monte Sant Angelo miestelius.

🤩„Tai vaizdai, kurie žavi, verčia aikčioti, stebėtis, – sako merginos. – Erasmus+ programa suteikia galimybę plėsti akiratį, pažinimo ribas“.🤩🌅🌄

 


Pažintis su Apulijos (Italija) istorija

Mokinės, dalyvaujančios Erasmus+ programos mobilume Italijoje, plėtė kultūrinį akiratį: lankėsi Vieste miestelyje. Vieste – tai žavingas pajūrio miestelis Pietų Italijoje, esantis Gargano pusiasalyje, Apulijos regione. Jis garsėja dramatiškais uolėtais krantais, smėlėtais paplūdimiais ir krištolo skaidrumo Adrijos jūra. Istorinė miesto dalis – tai siauros, vingiuotos gatvelės su baltai kalkintais namais, o ant uolos įsikūrusi Vieste pilis, pastatyta Frederiko II laikais, primena miesto istoriją. Vieste taip pat garsėja Pizzomunno monolitu – įspūdinga balto kalkakmenio uola, tapusia miesto simboliu.

Gabija ekskursiją apibūdino taip: „ Ir vėl važiavome tarp kalnų milžinų ir jūros, kuri susiliejusi su dangum. Labai gražu ir smagu, ir kaip visada iš mūsų išsiverždavo žodžiai:,, oho kaip gražu”, ,,kaip nuostabu““.

 

 


Finišavo mobilumas Italijoje

Penkios virėjos specialybės mokinės: Gabija Liorensaitė, Emilija Vaivadaitė, Evelina Blinstrubaitė, Fausta Andrikaitytė, Deimantė Bakutytė, įgyvendino „Erasmus+ programos projekto Nr. 2024-1-LT01-KA122-VET-000220328 “Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu” mobilumą Rodi del  Gargano.

 


Erasmus+ programos mobilumo startas Lenkijoje

Šešios konditerio specialybės mokinės: Rugilė Damašauskaitė, Roberta Mažintaitė, Arūnė Dukauskaitė, Vilija Rimkutė, Aistė Vaičaitytė, Monika Pacinkutė, įgyvendina „Erasmus+ programos projekto Nr. 2024-1-LT01-KA122-VET-000220328 “Renesansą išgyvenantis profesinis ugdymas: tarptautinės patirties keliu” mobilumą Nowy Sącz (Lenkija).

Adaptuotis merginoms padėjo gimnazijos skyriaus vedėja Jovita Žeižienė.

Akimirkos iš praktikos vietų ir ekskursijos Zakopanėje.